Çeyiz Alışverişi Önerileri 2017 Yılı Çeyiz Listesi Tavsiyeleri

Düğün sezonunun açılmaya başladığı şu günlerde özellikle gelin adayı genç kızları bir çeyiz telaşı sarmış durumda. Her genç kızın hayali en güzel gelinlik ile düğün yapmak ve sevdiği kişiyle evlenmek. Ancak hayaller sadece evlenmekle tükenmiyor. Sakin bir balayı tatili, en özel mobilya modelleri arasından seçilerek alınan eşyalarla döşenen bir ev ve kullanışlı mutfak eşyalarının yanında beyaz eşyalar vs. vs.

Geleneklerimize göre evlenecek kızın çeyizi annesi tarafından hazırlanır. Küçüklüğünden gelinlik çağına kadar geçen süre boyunca anneler kızları için dantelinden havlusuna, porselen tabaklarından baş örtüsüne, iç çamaşırlarından çamaşır makinesine kadar pek çok çeyizlik eşyayı hazırlamak için çaba gösterir. Ancak tüm bunlara rağmen düğün günü yaklaştığında illa ki bir eksik çıkar.

İşte bu tür eksikliklerin yaşanmaması için çeyiz alışverişi listesi hazırlamak doğru bir davranış olacaktır. Son günlerde çeyiz sandığı hazırlayan kızlar ve anneleri çeyiz listesi oluşturarak eksikleri görme ve giderme yoluna başvuruyorlar. Peki evlilik yolundaki bir genç kızın çeyizinde olması gerekenler neler? Çeyiz alışverişi ne kadar tutar? Çeyiz alışverişi nereden yapılır?

Çeyiz Sandığında Neler Olmalı?

Genel olarak baktığımızda çeyiz sandığında çok fazla şeyin olmasına gerek yok. Zira çiftler evlilikten sonraki yaşamlarında da eksiklerini tamamlama yoluna gidebiliyorlar. Ancak çeyizde olması gerekenleri kategoriler haline getirdiğimizde uzun bir liste karşımıza çıkıyor. Şimdi bunlara yakından bakalım!

Mutfak Çeyizi Listesi

Son zamanlarda mutfaklarda pembe, mor, mavi ve kırmızı renk tonları hakim durumda. Üreticiler ise neredeyse her renkten mutfak eşyalarını piyasaya sunuyor. Kısaca istediğiniz her renkte mutfak eşyası bulmak mümkün. Burada ilk karar vermeniz gereken şey mutfak çeyizinin hangi renklerde olacağı değil, ne alacağınız. Eğer “hiçbir şey eksik kalmasın herşeyim düğüne kadar tamam olsun” diyorsanız işte size mutfak gereçlerinden oluşan muhteşem bir mutfak çeyiz listesi:

Mutfak çeyizi listesi

Yatak Odası Çeyizi Listesi

Evin en özel odası yatak odasıdır. Eşinizle bağlarınızı güçlendireceğiniz, birbirinize sevginizi vereceğiniz ve huzurlu bir uykunun tadına varacağınız odanızın düzenli ve tertipli olması şart. Bunun için en güzel eşyaları almanız gerekiyor. İşte yatak odası için çeyiz listesi:

Yatak Odası Çeyiz Listesi

Banyo Çeyiz Listesi

Eşinizle mutlu bir gece geçirmek için ihtiyacınız olacak tek şey mis gibi kokmak ve temizlenmek olacak. Bu yüzden banyo çeyizleri de son derece önemli. Rengarenk ürünlerden oluşan banyo çeyizliklerinden dilediğinizi seçerek evinizin banyo şıklığını kolaylıkla yakalayabilirsiniz. İşte banyo çeyizi listesi:

Banyo Çeyizi Listesi

Mobilya Çeyiz Listesi ve Aksesuarlar

Evinize gelen misafirleri ağırlamak, onlarla hoş sohbetler etmek ve eşinizle yaşayacağınız ortamın en güzel görünmesini sağlayacak mobilyaları çeyiz alışverişi listesine eklemeyi unutmayın. Bazı şehirlerde mobilyalar düğün öncesi gelin ve damat tarafı tarafından anlaşılarak ortak alınıyor. Ama biz yine de yazımızda hangi mobilyaların alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatma gereği duyduk. İşte Mobilya çeyizi ve dekoratif aksesuarlar listesi:

Mobilya ve Aksesuarlar Çeyiz Listesi

Çeyiz Alışverişi Nereden Yapılır?

Aslında çeyiz alışverişinin yapılacağı ya da yapıldığı yerler bellidir. Örneğin günlük kullanımlar için alınması gereken havlu, bornoz, iç çamaşırı, yatak örtüsü, dantel gibi tekstil ürünlerini çeyizlik ürünler satan mağazalardan; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyaları marka tercihine göre bayilerden; yatak odası takımı, oturma grupları, yemek odası takımı gibi eşyalar da mobilya mağazalarından alınıyor. Bunları elbette hepiniz biliyorsunuz ama biz yine de yazımızın akışı gereği bahsetme ihtiyacı duyduk.

Çeyiz Alışverişi Ne Kadar Tutar?

Bu soruya net bir rakam vermek güç. Zira alınacak olan veya alınan çeyizlik eşyaların kalitesi, sayısı, markası gibi unsurlar çeyiz alışverişi masraflarını doğrudan etkiliyor. Siz eğer pahalı çeyiz ürünlerinden almaya giderseniz oldukça külfetli bir alışveriş yapmış olacaksınız. Ancak daha makul ücretli çeyizliklerden alırsanız hem tasarruf etmiş olacaksınız hem de ihtiyaçları fazlasıyla karşılama şansınız olacak. Bu noktada tercih tamamen size kalıyor. Çeyiz alışverişi bütçesi ayarlamasını dikkatle yapmalısınız. Çünkü evlilik sadece çeyizle sınırlı değil. Nişan, Düğün vs. derken harcanan para su gibi akıp gidiyor.

Düşüncelerinizi Yazın