Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Gidermek için 5 Doğal Yöntem

Buzdolabı kokusunu gidermek için illa ki koku giderici ürünlere ihtiyacınız yok. Buzdolabının kokusundan kurtulmak için sağlıklı ve ucun maliyetli doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Buzdolabı kokusu giderme yöntemleri konusuna geçmeden önce sizlere başıma gelenlerden bahsetmek isterim. 2014 Haziran ayında yaklaşık 20 günlük bir yaz tatiline çıktım. Eve döndüğümde ise kapıyı açar açmaz dayanılmaz bir koku beni karşıladı. Adeta leş gibi kokan bu kokunun kaynağını araştırdığımda buzdolabından geldiğini fark ettim. Emek emek poşetlediğimiz etler, sebzeler, meyveler ve diğer tüm gıdalar bozulmuştu. Buna sebep olan şey ise elektrik şalterinin atması. Elbette giden geri gelmiyor. Zira buzdolabının içerisinde ne varsa hepsini çöpe atmak zorunda kaldım. Kokuyu gidermek için denemediğim yol yöntem kalmadı desem yeridir.

Yaklaşık 3 hafta boyunca her gün buzdolabındaki kokuyu çekmek ve çevremden aldığım tavsiyelerle buzdolabı temizliği yapmak zorunda kaldım. İçinde sirke kaynatmaktan tutun da parfüm sıkmaya kadar her şeyi denedim. Hatta yeni bir buzdolabı satın almayı bile düşündüm. Ancak internette yaptığım küçük bir araştırma sonucunda boşa kürek çektiğimi anladım. Son derece basit ve doğal yöntemler kullanarak buzdolabı kokusuna nihayet çözüm bulmuştum. Bu yazımızda edindiğim tecrübeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Evimdeki dondurucunun şu an ki hali 🙂

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Eğer benim gibi sizde tatil dönüşü feci bir kokudan muzdarip olduysanız ya da olursanız öncelikle mutfağınızın tüm pencerelerini ve balkon kapısını açarak havalandırmanızı öneririm. Temizlik sırasında bol bol oksijene ihtiyacınız olacak. Dilerseniz ferahlatıcı oda spreyi de kullanabilirsiniz. Daha sonra buzdolabı temizliğine girişin.

Aşağıda verdiğim buzdolabı kokusu giderici doğal yöntemler hem daha ucuz maliyetli hem de kullanacağınız malzemelerin zaten mutfakta olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. İşte buzdolabı kokusundan kurtulmanın 5 doğal yolu:

1- Buzdolabının içindeki tüm yiyecekleri ve içecekleri dışarı çıkarın. Eğer buz çözülmüş ise biriken suyu boşaltın. No-Frost özellikli buzdolabının suyu arkasındaki bir haznede birikmektedir. Bu nedenle dolabınızın arkasına ulaşmak için biraz kuvvet gerekebilir. Boşaltma işlemini yaptıktan sonra ilk olarak yüzeysel bir temizlik yapın. Ardından tüm rafları, çekmeceleri ve derin dondurucu haznesini kabartma tozu ve su kullanarak yapacağınız macun kıvamındaki karışımla iyice temizleyin. Bu karışım hem gıda lekelerinden hem de bozulan yiyeceklerin neden olduğu kokudan kurtulmanızı sağlayacaktır.

2- Eğer birinci yöntemin işe yaramadığını düşünüyorsanız, ağzı açık bir kap içerisine karbonat (yemek sodası) dökün. En az 24 saat buzdolabının içinde bekletin. Karbonat, buzdolabının içindeki kötü kokuları emmeye yardımcı olacaktır.

3- Karbonat size yardımcı olmadıysa, taze çekilmiş Türk Kahvesini bir tabak üzerine dökerek eşit miktarda dağıtın. 24 saat boyunca buzdolabında bekletin. Kahvenin kokuları etkili bir şekilde emdiği bilinmektedir. Buzdolabında 24 saat bekleyen kahveyi çöpe atmak yerine çiçekleriniz için gübre olarak kullanabilirsiniz.

4- Buzdolabı ve dondurucu sıcaklığını uygun şekilde ayarlayın. Yüksek sıcaklıklar hele ki yaz günlerinde yiyeceklerin daha hızlı bozulmasına neden olur. Bu sayede hem enerji tasarrufu yaparsınız hem yiyecek ve içeceklerin bozulmasına engel olursunuz hem de iklim değişikliğine katkıda bulunursunuz. (Okuyun: Buzdolabının ideal soğukluk ayarı kaç derece olmalı?)

5- Tüm bu yolları denedikten sonra buzdolabı kokusunun gittiğini fark edeceksin. Elbette bıçakla keser gibi kokudan kurtulamazsınız. Bu yöntemleri koku gidene kadar sabırla uygulamaya devam etmelisiniz. Kokudan kurtulduktan sonra buzdolabının kokusunu tazelemek için avuç içi büyüklüğündeki bir pamuğu vanilya özütü ile ıslatın ve dolabın içine koyun. 12 saat bekledikten sonra hoş ve taze bir koku sizi karşılayacak. Artık yiyeceklerinizi gönül rahatlığıyla buzdolabına yerleştirebilirsiniz.

Bu ipuçları sayesinde buzdolabınızı temiz tutabilirsiniz. Eğer sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse; uyguladığınız yöntemleri aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın