Yeni Boşanan Bir Kadından Evlilik Tavsiyeleri

Boşanmış Bir Kadından Evlilik Tavsiyeleri

Yeni evlenecek çiftlere çevrelerindeki kişiler evlilikle ilgili tavsiyeler verirler. Ancak boşanmış olan kişilerin de söyleyecek çok şeyleri olduğunu bilmekte fayda var. Eşinden yeni boşanmış bir kadının evlilik tavsiyelerini bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Mutlu bir evlilik hem erkeklerin hem de kadınların hayali. Hele bir de sevdiğiniz kişi ile evlilik yolunda ciddi bir adım atıyorsanız işte o zaman dünyada sizden mutlusu olmadığını sanırsınız. Sevdiğiniz kişiyle ihtişamlı bir düğün yaparsınız ve böylece hayallerinize kavuşmuş olursunuz. Ancak evlilik sadece sevdiğiniz kişi ya da hayatınıza giren kişiyle aynı evi paylaşmakla, sürekli mutlulukla geçmiyor. Bazen hayat şartları bu mutlu gidişatı tersine çevirebiliyor. Kavgalar, tartışmalar derken bir de bakmışsınız boşanma aşamasına gelmişsiniz.

Türkiye’de son yıllarda artan boşanmaların temel nedeni maddi ve ailevi sorunlar. Maddi imkansızlıklar beraberinde tartışmalara, ailelerin evliliğe karışmasına neden oluyor ve sonunda da şiddetli geçimsizlik ortaya çıkıyor. Bu sebeple çevremde boşanan onlarca kişinin ismini sayabilirim.

Yeni evlenecek çiftler hep daha önce evlenmiş kişilerin tavsiyelerini dinler ve buna göre evliliklerini sürdürmeye çalışırlar. Peki ya boşananların tavsiyeleri! Aslında en dikkatle dinlenmesi gereken de onlar. Zira evliliğin iyi yanlarını da kötü yanlarını da en iyi onlar bilirler, öyle değil mi?

Bu yazımızda yaklaşık 10 yıllık evliliği sonrasında henüz 2017 Nisan ayında boşanan bir arkadaşımın tavsiyelerine yer verdik. Eğer yeni evlenecekseniz ya da yeni evli bir çift iseniz mutlaka okumanızı öneririz. İşte boşanmış bir kadının yeni evleneceklere tavsiyeleri;

Evlilikte aşk tek başına yeterli değildir. Çiftlerin birbirlerine olan saygılarını asla yitirmemeleri de önemlidir.

Aşk bir yere kadar, daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi herkes sevdiği kişiyle evlenmek ister. Ancak bu her zaman masalsı mutlulukları getirmez. Hani büyükler derler ya; “Kuru laf karın doyurmaz” İşte aşk ile yapılan evlilikler de buna benzer. Hepsi için söylemiyoruz ama genel olarak durum bu. Evlilikte mutlu olmak istiyorsanız öncelikle karşılıklı saygıyı elden bırakmamanız gerekiyor. Eğer yeni evlenmeye karar verdiyseniz ve bir aday arayışındaysanız ilk olarak ailenizin görüşüne önem verin. Onların hayat tecrübeleri size kılavuz olacaktır. Evleneceğiniz kişinin aile yapısı onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğu konusunda size fikir verebilir. Kısaca; yeni evlenen çiftler birbirlerine olan saygılarını yitirmedikleri sürece evlilikleri boyunca mutlu bir birliktelik sürebilecekler.

Eşinizin huylarını değiştirmek için uğraşmayın, başarılı olamayabilirsiniz

Kadınlar asla değişmezler, erkeklerin evlendikten sonra değişeceğini söylerler. Zaten yeni evlenecek olan çiftler, eşlerinin flört aşamasında değiştiremedikleri huylarını evlendikten sonra değiştirebileceklerini zannederler. Ama sadece zannetmekle kalırlar. İnsanlar kendileri değişebilir ancak siz onları asla değiştiremezsiniz. Erkeğin kadını ya da kadının erkeği değiştirmeye kalkması çoğu zaman ters teper ve geçimsizliğin bir nedeni de böylelikle ortaya çıkmış olur. Evliliğinizde sorun olmaması ve mutlu olmak için eşinizi olduğu gibi kabullenmek en doğru davranış olacaktır. Zamanla birbirinizi daha iyi anlayacak, huylarınıza alışacağınız için aranızda herhangi bir huzursuzluk çıkmayacaktır.

Evlilik, siyam ikizleri gibi sürekli birlikte olacaksınız anlamına gelmez

Kimi insanlar evliliğin, eş ile sürekli birliktelik anlamına geldiğini savunuyor. Yani “ben nereye gidersem o da orada olmak zorunda” kafasını yaşıyorlar. Bu yanlış bir düşüncedir. İnsanlar bazen yalnız kalmak, sakinleşmek ya da kendilerine zaman ayırmak isterler. Evli çiftler buna önem vermelidir. Örneğin; eşinizin arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına ya da birkaç günlüğüne ailesini ziyarete gitmesine müsaade edin. Bu hem birbirinizi özlemenizi sağlayacağı gibi aşkınızın da canlı kalmasına imkan tanıyacaktır.

Evlilikte içinizi yiyip bitiren şüphelerinizden kurtulmak için eşinizle mutlaka şüpheleriniz hakkında konuşmalısınız.

Kıskançlığı bırakın, şüphe duyuyorsanız açıkça söyleyin

Evlilikte yaşadıkları sürekli içine atan kişiler aslında bir anlamda sonun başlangıcını çağırıyorlar. Eşinizle sorunlarınızı açık bir şekilde konuşarak paylaşmadığınız sürece evliliğin de bir anlamı yoktur. Hele hele içinizde olmadık şüpheler varsa işte o zaman patlamaya hazır bir bomba gibi etrafta öylece dolaşırsınız. Sakinleşmenizin tek çaresi eşinizi karşınıza alıp ona şüphelerinizi açıklamak ve istediğiniz cevapları ondan almaya çalışmaktır. Mesela sizi ilk günlerdeki gibi sevmediğini düşünüyorsanız, bunu ona açıkça sorun. Soramıyorsanız da ona sevdiğinizi söyleyerek gelecek olan karşılığın samimiyetini kendinizce sorgulayın.

Evde olan evde kalır, ailenizi bu işlere karıştırmayın

Bazı çiftler evde yaşadığı tartışmaları çevresindeki arkadaşlarına olduğu gibi anlatırlar. Bu aslında doğru bir davranış değildir ancak bir yerden sonra insanda dertleşme ihtiyacı oluşuyor. Sizin için en iyi dert ortağının eşinizi olduğunu unutmayın. Ne kadar kavga etseniz de o sizin hayat arkadaşınız ve konuşarak her türlü sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bazı evli çiftler arasında yaşanan tartışmalarda ise hep “annen şunu yaptı“, “baban şunu söyledi” gibi olmadık sözler karıştırılır. Bu gibi söylemler kavganın şiddetini arttırdığı gibi kalplerin ciddi anlamda kırılmasına ve hatta boşanmalara bile neden olabilir. Hepimizin anne ve babası kendimize göre elbette kıymetli. Ama onları evliliğinize karıştırmamakta fayda var.

Hiç kimse boşanmak için evlenmiyor

Yazımızın sonuna geldik. Evlilik gerçekten her iki taraf içinde sabır, merhamet ve özveri gerektiren kutsal kurumlardan biridir. Eğer severek evlendiyseniz, işler beklediğiniz gibi gitmiyorsa ve boşanmayı düşünmeye başladıysanız; bunu iyi tartmanız gerekiyor. “Gelen gideni aratır” diye boşuna dememişler. Eşinizden daha iyisini bulabileceğinizden eminseniz karar sizin. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğiz. “Hiç kimse boşanmak için evlenmiyor” Bu hayat sizin, vereceğiniz kararlar da sizin hayatınızı etkileyecektir. Bu nedenle evliliğinizde mutlu olmak istiyorsanız mutlu evlilik için 10 altın kural yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bir yorum

  1. Allah herkese hayırlı eş nasip etsin inşaAllah. Yazınız çok faydalı olmuş, ellerinize sağlık.

Düşüncelerinizi Yazın