Boşanma Nedenleri

Boşanma İhtimalini Artıran Risk Faktörleri

Evli çiftlerin boşanma ihtimalini artıran risk faktörleri konusunda ne biliyorsunuz? Tahminimce bu konuda herhangi bir fikriniz ya da bilginiz yok. Bu yazımızda sizlere boşanma ihtimalini artırabilecek bazı risk faktörlerinden bahsedeceğiz.

Araştırmalar sonucu elde edilen bu risklerden bazılarının değiştirilemediği belirtilse de diğerlerini çiftlerin konuşarak anlaşıp, evliliklerini iyileştirmeye karar verdiklerinde değiştirebilecekleri söyleniyor.

Evlilikte ortaya çıkan sorunları gözardı etmek çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmasına neden olabilir. Bir çok çift ise bu sorunları çözmek için çaba göstermek yerine boşanmayı tercih eder. Çünkü sürekli endişe etmektense boşanmak onlar için kolay bir çözüm yoludur.

Bununla birlikte, sorunlar ele alındığında, durum giderek daha kötü bir hal alabilir. Çiftler arasında ceviz kabuğunu doldurmayacak bir sorun olsa bile çözüme kavuşturmak için başlatılan konuşma bir anda tartışmaya dönüşebilir. Bu da ele alınan sorunun daha da büyümesine neden olur.

Evlilikten sonra değiştirilemeyen boşanma risk faktörleri şunlardır:

– Boşanmış ailelerin olması
– Evlilik öncesinde birlikte yaşamak
– Genç yaşta evlenmek
– Ekonomik sıkıntılar
– Daha önce boşanmış veya boşanmış olanın hiç evlenmemiş biriyle evlilik yapmış olması
– Önceki evlilikten çocuk sahibi olmak
– Evlilik öncesi kısa flört
– Farklı kültürler
– Farklı dini inançlar

Siz veya eşiniz bu risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahipse, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bu, boşanmanın kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Bu sadece boşanma için yüksek bir risk düzeyinde olduğunuzu bilmeniz gerektiğini anlamına gelir.

Çiftlerin evlilikleri boyunca yaşayabilecekleri boşanma risk faktörleri vardır. Bunlardan bazıları şöyle;

– Aynı iş ya da iş yerinde birlikte çalışmada zorluk
– Evlilik hakkında gerçekçi olmayan beklentiler
– Konuşma ve tartışmaları gidermenin olumsuz yanları
– İletişim kurma zorluğu
– Evliliğe düşük bağlılık düzeyi

Bu risk faktörleri, ilişki içinde ele alınabilir. Değişmeyen şeylerin yerine neleri değiştireceğinize odaklanmak boşanma risk faktörlerini en aza indirgeyen davranıştır. Hangi risk faktörlerinin sizin için endişe olduğunu belirlemek için ilişkinizi gözden geçirmeniz önemlidir.

Bir çiftin ilişkilerini iyileştirmek için üzerinde çalışabilecekleri bir çok farklı yol vardır. Evlilik ile ilgili kitaplar, evli çiftler için düzenlenen eğitimler ve evlilik konulu seminerler, ilişkisini iyileştirmeye çalışan çiftlere büyük fayda sağlayabilir. Bunun yanı sıra bir psikolog yardımı da boşanmaya iten engelleri aşmada yardımcı olabilir.

Peki sizin evliliğiniz nasıl gidiyor? Sorunları çözmek için çaba göstermek yerine boşanmayı mı tercih edersiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Referans Kaynak: Divorce Risk Factors, Amy Morin (9 Ekim 2011)

Düşüncelerinizi Yazın