Oyuncak Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar – Abckadin.com
Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

doğru oyuncak seçimi, oyuncak, oyuncak seçerken dikkat edilecek noktalar, oyuncak seçimi -

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyun ve oyuncak, çocuklarımızın eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayan, zeka becerilerini geliştiren ve kişisel gelişimlerine pozitif etki eden konulardır. 

Son yıllarda kimyasal hammadde içeren, mikrop barındırmaya müsait ve bakteri üreten oyuncaklar piyasada hakimiyet sağlama peşinde. Ancak bir anne olarak size önerim "organik el örgüsü oyuncak" tercih etmelisiniz.

Organik oyuncak konusunda yazdığım "Neden Organik Oyuncak Tercih Etmeliyiz?" başlıklı blog yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bunun dışında kız çocuk veya erkek çocuk için oyuncak seçerken yaşına uygun, ilgi alanına hitap eden, becerilerini geliştirmesine imkan tanıyan ve onu eğlendirecek oyuncaklar satın almanızda fayda var. 

Şimdi sizlere doğru oyuncak seçimi konusunda "oyuncak satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?" sorusuna cevap bulabileceğiniz açıklamaları sunayım.

Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Satın aldığınız ya da alacağınız oyuncağın çocuğunuzun yaşına uygun olması ilk şart. Zira bu kendi yaşına uygun olduğu için hem becerilerini hem zekasını hem de hayal gücünü geliştirecektir. Oyuncak ile oynarken sıkılmayacaktır.
  • Oyuncak satın alırken bildiğiniz üreticileri veya markaları tercih etmeye özen gösterin.
  • Çocuğunuzun kolay kavrayabileceği oyuncaklar seçin. Boyundan büyük oyuncak alıp çocuğunuzu üzmeyin. Çocuk bu, oyuncağını kucaklamak ya da ona sarılmak isteyebilir.
  • Oyuncağın sağlam bir yapıya sahip olmasına ve temizlenebilir olmasına dikkat edin.
  • Oyuncakta kullanılan malzemelerin zehirli boyalar ve kimyasal maddeler içerip içermediğini mutlaka araştırın.
  • Oyuncak seçerken küçük parçaların olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira çoğu çocuk meraklı olduğu için küçük parçaları ağzına götürme hevesi içinde. Eğer oyuncak üzerinde parçalar varsa bunların çocuğunuzun boğazından geçmeyecek büyüklükte olmasına dikkat edin.
  • Oyuncağı alırken kontrol çok önemli. Oyuncağın içinde metal parça, sivri objeler veya çocuğunuza zarar verecek kesici, delici yabancı madde olup olmadığını kontrol edin.
  • abckadin.com gibi oyuncak mağazaları dışında bir yerden satın alma yapacaksanız bir kez daha düşünün.

Sonuç olarak; oyun ve oyuncak kavramlarının çocuklarımızın gelişiminde ne kadar önemli bir olgu olduğu konusunda hem fikiriz. Çocukların öğrenme ve keşfetme meraklarını gidermekte ilk sırada yer alan oyuncaklar, onların fiziksel, ruhsal ve duygusal hissiyatlarına karşılık sunabilir. Oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? başlıklı bu yazımızda, anne ve babalara oyuncak satın almadan önce dikkat etmeleri gereken konuları yazmaya çalıştım.

Eğer sizde bu yazımıza bir katkı sunmak isterseniz hemen aşağıdaki yorum kısmından bizimle düşünce ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın