Örgü Tığı Modelleri ve Tığ Numaraları | Amigurumi Tığ Ölçüleri – Abckadin.com
Örgü Tığı Modelleri ve Tığ Numaraları

amigurumi, amigurumi tığı, örgü tığı, tığ çeşitleri, tığ modelleri, tığ numaraları, tığ ölçüleri -

Örgü Tığı Modelleri ve Tığ Numaraları

İlk tığ işi (amigurumi) yapmaya başladığınızda, başlangıç için temel ölçülerdeki tığları kullanmak isteyebilirsiniz. İşin içerisine daha fazla girdikçe, daha iyi olan örgü tığı kullanmak isteyecek ve bunları keşfetmek için araştırmaya başlayacaksınız.

Bu yazımda en çok tercih edilen örgü tığı modelleri ve tığ numaraları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu tığlardan bazıları, örgü yaparken belirli teknikler kullanılmasını gerektirdiği gibi bazıları da herhangi bir amigurumi örgü tarifi üzerinde çalışırken kullanılabilir. Örgü deneyiminizi geliştirirken seçeneklerin neler olduğunu bilmek güzel değil mi?

Örgü Tığı Modelleri

 

TIĞ ÇEŞİTLERİ - TIĞ MODELLERİ

Örgü tığları alüminyum, plastik ve bambu gibi farklı malzemelerden üretilir.

Alüminyum Tığlar: Yüzeyleri pürüzsüz, sağlam ve uzun ömürlüdür. Ancak örgü sırasında ellerinize soğukluk verir ve esnek olmadıklarını hissedebilirsiniz.

Plastik Tığlar: Yüzeyleri pürüzsüz ve ucuzdur. Pamuk ya da akrilik iplikle örgü yaparken gıcırtılı sesler çıkarır. Ayrıca kolayca esnedikleri için kırılma ihtimali büyüktür.

Bambu Tığlar: Hafif ve esnek bir yapıya sahiptir. Ancak amigurumi için kullanılan küçük uçlu bambu tığların kırılma ihtimali vardır.

Ergonomik Tığlar: Genel olarak paslanmaz çelik malzemeden üretilir. Tutması daha rahat ancak diğerlerine göre fiyat olarak biraz yüksektir. Daha geniş, sert veya yumuşak uca ve plastik bir sapa sahiptir.

Yukarıda yazdığım tüm örgü tığları hangi bölümlere sahip biliyor musunuz? Öğrenmek için "Bir Örgü Tığı 'nın Anatomisi" başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

TIĞ NUMARALARI

Örgü tığları harf, sayı veya milimetre ile ölçülebilen farklı boyutlardan üretilir. Örneğin, genel boyutlu bir örgü tığı H-8.5 mm 'dir. Temel bir tığ takımı E - J arasında değişebilir. E boyutu H 'den daha küçük, J boyutu ise daha büyük ölçüye sahiptir.

Tipik olarak örgü tığı ölçüsü, genellikle iplik etiketinde bulunan iplik ağırlığına göre eşleştirilir. Amigurumi 'ye yeni başlayanlar genel olarak kamgarn ağırlıktaki ipliğe göre G veya H boyutunda tığlar ile çalışmalıdır.

Dünya üzerine standart olarak belirlenen ve örgü işlerinde kullanılan "Tığ Numaraları" aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

ÖRGÜ TIĞI ÖLÇÜ TABLOSU

Örgü Tığı Numaraları Ölçü Tablosu

AMİGURUMİ TIĞ KAÇ NUMARA?

Ben abckadin.com sitemde gördüğünüz tüm amigurumi oyuncak modelleri hazırlarken 2, 2.5 mm ve 3.5 mm tığ kullanıyorum. Büyük ebatlı oyuncak modellerinde bu ölçü büyük, küçük oyuncak modellerinde ise küçük ölçülerde tığları tercih ediyorum. Elbette tığ numarası seçerken hem örgü yapacağınız modelin büyüklüğü, ipliğin kalınlığı ve elinizin sıkılığını da göz önüne almanız gerekir. 

Bir örgü tığı için "en iyi örgü tığı" diye bir seçenek yoktur. Hepsi kişisel tercihinize bağlıdır. Hangisinin iyi olduğuna karar vermek için bunlardan bir kaç tanesini denemenizi öneririm.


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın