Amigurumi 'ye Yeni Başlayanlar için 8 İpucu – Abckadin.com
Amigurumi'ye Başlamak için 8 İpucu

amigurumi başlamak, amigurumi ipuçları, amigurumi teknikleri, el örgüsü nasıl yapılır -

Amigurumi'ye Başlamak için 8 İpucu

Amigurumi örgü sanatı, yeni başlayacaklar için biraz korkutucu olabilir. Bu sanat öylesine çok parça, örnek, çeşit ve varyasyon içerir ki yeni başlayanların gözünü korkutabileceği gibi örme aşamasında bıkkınlık verebilir ya da başladığı örgüyü tamamen terk edebilir. Amigurumi örgüsüne başlamak için en önemli ipucu "sabırlı" olmaktır.

Bu sabrı sağladığınızda ve amigurumi'ye nasıl başlayacağınızı bir kez anladığınızda internette bulunan tüm tarifler arasında gezinmeye başlayacaksınız. Her şeyden önce bir amigurumi uzmanı bile olabilirsiniz. Sonra demedi demeyin :)

Amigurumi'ye başlamaya hazır olduğunuzda, şu 8 ipucunu mutlaka aklınızda bulundurun:

1. Küçük objeler ile başlayın.

Amigurumi tarifleri çok çeşitlidir. Bazı tarifler basit bazıları ise karmaşık olmakla birlikte tamamlaması günlerinizi alabilir. Bu nedenle ilk örgünüzün basit bir tarif olmasına dikkat edin. Mesela; bu sevimli diş kaşıma çıngırak ayıcık gibi çok fazla detaya sahip olmayan küçük objelerle başlayabilirsiniz.

2. Temel dikiş tekniklerini öğrenin.

Çoğu amigurumi modellerinde zincir, kaydırmalı dikiş, tek zincir ve çift zincir gibi temel dikiş teknikleri kullanılır. Başlamadan önce, temel dikiş tekniklerini iyice öğrenin ve onlara aşina olduğunuzdan emin olun.

3. Yıkanabilir (organik) iplikler seçin.

Bir çocuk ya da bebek için amigurumi oyuncak örecekseniz, mutlaka elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir iplik kullanmalısınız. Akrilik ve pamuklu iplikler, el örgüsü oyuncaklar için en iyi seçimlerdir. Abckadin.com sitesinde gördüğünüz tüm oyuncaklar yüzde 100 organik ipliklerde örülmüştür.

4. Dikiş alıştırmaları yapın.

Pek çok amigurumi modeli, farklı parçaları birleştirmek için biraz dikiş becerisi gerektirir. Bazen bu birleştirme işi bir kafayı bir gövdeye dikmek kadar kolay olabilir. Ancak ne kadar kolay olursa olsun, amigurumi örgü modelinin tüm parçalarını bir araya getirdikten sonra düzgün görünmesi gerekir. Bunu sağlamak için dikiş alıştırmaları yapmanız gerekir. Alıştırmaları yaptıkça daha büyük modelleri de kendiliğinizden yapmak isteyeceksiniz.

5. Farklı yüz modellerini inceleyin.

Amigurumi oyuncaklarda göz, burun, kol, bacak, baş ve ağız yapıları gibi yüz özellikleri için yüzlerce seçenek vardır. Amigurumi tarifi muhtemelen ne yapmanız gerektiği konusunda size yol gösterecektir ancak çeşitlilik açısından farklı yüz modellerini incelemenizde fayda var. 

6. Tariflerdeki ölçüleri göz ardı etmeyin.

Bazı amigurumi tariflerinde, ölçülerin önemli olmadığı belirtilir. Ancak bu tamamen ölçüyü göz ardı etmeniz anlamına gelmez. Amigurumi 'de önemli olan dikişlerin gevşek olmamasıdır. Zira gevşek örgülerde delikler oluştuğu gibi bu deliklerden doldu malzemesi dışarıya kaçabilir. 

7. Dolgu yapmak için kolay yolu seçin.

Amigurumi oyuncakları doldurmak kolay bir iş gibi görünebilir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. İlk olarak, örgüye devam ederken tüm dolguyu küçük bir alanda uygulamaya ve sıkılaştırmaya çalışın. Örgüde ilerlerken dolgu yapmak, tüm dolgunun eşit yapılmasını sağladığı gibi diğer parçaları dürterek zarar vermeyi de engeller.

Amigurumi Dikiş İşaretleyici

8. Dikiş işaretleyicileri kullanın.

Hangi dikiş tekniğini kullanırsanız kullanın, başladığınız yeri işaretlemek tarifte nerede veya hangi turda olduğunuzu takip etmek için size yardımcı olabilir. Ayrıca dikiş sayınızı şaşırmamak için de yardımcı olabilir. Bir dikiş işaretleyici seçerken hareket ettirebileceğiniz işaretleyicileri seçmelisiniz.

Amigurumi 'ye başlamak için herhangi bir ipucunuz var mı? Eğer varsa ipuçlarınızı yorumlara yazabilir, amigurumi'ye yeni başlayanlara yol göstererek, yardımcı olabilirsiniz.


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın