Amigurumi nedir? Amigurumi Malzemeleri Nelerdir? – Abckadin.com
Amigurumi Nedir? Sağlıklı Oyuncaklar için Örgü ve Tığ İşi Sanatı

amigurumi malzemeleri, amigurumi malzemeleri nelerdir, amigurumi nedir -

Amigurumi Nedir? Sağlıklı Oyuncaklar için Örgü ve Tığ İşi Sanatı

AMİGURUMİ NEDİR?

Amigurumi dünya genelinde popüler olan bir el örgüsü türüdür. Japonya kökenli bu kelime ami (tığ işi, örme) ve nuigurumi (doldurulmuş oyuncak) olmak üzere iki terimden oluşur. 

Amigurumi, özellikle ev hanımları arasında yaygınlaşan ve popülaritesini her geçen gün artıran bir el işi sanatıdır. Bu sanat sayesinde online e-ticaret siteleri üzerinden ek gelir elde edilebilir. Öyle ki dünya genelinde satış yapılabilen popüler e-ticaret siteleri sayesinde amigurumi sanatı daha da yaygın hale geldi.

Şimdi amigurumi örgü oyuncakları abckadin.com sitemiz üzerinden satın alabilir veya benimle iletişim sayfamız üzerinden bağlantı kurarak dilediğiniz el örgüsü oyuncak siparişini özel olarak verebilirsiniz.

Amigurumi Malzeme Çeşitleri

AMİGURUMİ YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER NELERDİR?

Amigurumi, yeni başlayanlar ve tecrübeli kişisel için keyif verici bir örme tekniğidir. Tek dikiş, çift dikiş ve görünmez dikişleri azaltma gibi temel teknikler kullanılarak oluşturulur. El örgüsü ile oyuncak yapmaya başlamadan önce elinizde amigurumi malzemelerinin olması gerekmektedir. Şimdi bu malzemelere bir bakalım...

İPLİK:

Örgü ipliklerinin çeşit bakımından ne kadar çok olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Piyasada satılan örgü ipliklerinin hepsi bu iş için uygun değildir. Örneğin tüylü ya da kabarık iplikler ile çalışmak zor olduğu gibi ördüğünüz oyuncak bir şeye benzemeyebilir. Ayrıca tüylü iplikler bebek veya çocukların sağlığına zarar verebilir. Sizlere amigurumi için uygun iplik türlerini şöyle özetleyebilirim.

  • %100 pamuk ve merserize pamuk ipliği: Bu ipliklerin yapısı sıkı olduğu için örme aşamasında tüylenme yapmaz.
  • %50 pamuk, %50 akrilik yarı pamuk karışımlı iplik: Bu iplikler daha hafif olmasının yanı sıra makinede yıkanabilir özelliğe sahiptir. Yapacağınız örgüye bağlı olarak, yarı karışımlı iplik iyi bir seçim olabilir.
  • Akrilik iplik: Amigurumi yapmak için bütçeniz yeterli ise akrilik iplikler emeğinizin karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlayacaktır. Ancak bu iplik türleri lifli olabilir ya da zamanla tüylenme yapabilir. Yeterince sıkı örgü yapılmazsa istediğiniz şekilden farklı bir şey ortaya çıkabilir.

TIĞ:

Amigurumi (el örgüsü) için en uygun tığlar, silikon saplı olanlardır. Çünkü silikon saplı tığlar hem elimizi yormuyor hem de parmaklarda yara yapmıyor. Ben örgülerimi yaparken YABALI marka tığları tercih ediyorum.

DOLGU:

Benim düşünceme göre "amigurumi" organik iplikler, sağlığa zarar vermeyen dolgu malzemeleri kullanılarak üretilen oyuncaklardır. Bu örgüleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli malzeme ise dolgu malzemesidir.

Bazı el örgüsü oyuncakların içerisinde sünger ya da polyester kullanılıyor. Ama ben bunları tercih etmiyorum. Çünkü sünger yıkandığında kurumak bilmez, polyester ise içerisinde kimyasal olan bir malzemedir. ABCKADIN Amigurumi Örgü Oyuncaklar hazırlama aşamasında ben dolgu malzemesi olarak "Boncuk Elyaf" kullanıyorum. Hem yanıcı değil, hem içerisinde kimyasal yok hem de elde ya da çamaşır makinesinde yıkama yapıldığında hızlı kuruyor. Daha da önemlisi bebek veya çocukların sağlığına zarar verecek kimyasal içermiyor.

TEL:

Amigurumi eklemli bebekler için olmaz olmaz malzeme türüdür. Bu tel bildiğimiz inşaat teli olmamalı. Paslanmaz tel olmalıdır. İnşaat telleri zamanla küflendiği için sağlık açısından tehlikeli ve zamanla oluşan küf örgü dışına çıkarak kötü bir leke oluşturabiliyor. Bu nedenle her zaman tercihiniz paslanmaz tel olsun.

BAMBU:

Bazı el örgüsü oyuncak modelleri için gereken bambu malzemeler hem sağlıklı hem de bakteri içermeyen yapısı sayesinde daha güvenli. Abckadin.com sitesinde Çıngıraklar kategorisinde gördüğünüz çoğu üründe bambu halkalar kullanıyorum. Yıkanabilir oldukları için de her zaman sağlıklı bir ürün olarak kalabiliyor.


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın