Amigurumi Başlangıç Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Örgü Teknikleri – Abckadin.com
Amigurumi Nasıl Yapılır Kolay Resimli Anlatım Örgü Teknikleri

amigurumi, amigurumi başlangıç, amigurumi nasıl yapılır, örgü teknikleri, resimli anlatım -

Amigurumi Nasıl Yapılır Kolay Resimli Anlatım Örgü Teknikleri

Amigurumi el örgüsüne yeni başlangıç yapmak isteyenler için bu yazımızda "Amigurumi Nasıl Yapılır?" resimli anlatımlı olarak cevap vermeye çalışacağım. Resimli anlatım örgü teknikleri de bulabileceğiniz yazıyı okuduktan sonra Amigurumi 'ye başlangıç yapabilirsiniz.

Amigurumi tekniği ile tamamen el örgüsü olarak yapılan Amigurumi Oyuncak Modelleri herkes tarafından beğenilmektedir. Bunları hazırlamak ise Amigurumi örme teknikleri ile kolay olmaktadır.

Abckadin.com sitemde yüzlerce Amigurumi bebek modelleri görebilirsiniz. Ayrıca amigurumi ile ev dekorasyonu olarak kullanabileceğiniz el işi örgüler hazırlayabilirsiniz.

Amigurumi Nedir?

Bu kelime dilimize Japonca 'dan gelmiştir. Japon halkı tığ ve şiş kullanarak örülen el yapımı işlere "Ami", bu teknikle elde ettikleri ve içini elyaf veya pamuk ile doldurdukları oyuncak çeşitlerine de "Nuigurumi" diyorlar. Bu iki kelimenin birleşiminden ise ortaya "Amigurumi" kelimesi çıkmıştır. Amigurumi 'nin anlamı ile ilgili detaylı bilgiye buradaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

AMİGURUMİ KISALTMA TERİMLERİ

Amigurumi Örgü Teknikleri Resimli Anlatım

Amigurumi yeni başlayanlar için örgü teknikleri resimli anlatımlı olarak sizlerle paylaşıyorum. Öncelikle en kolay tığ işi tekniğinden başlayalım. 

Amigurumi Zincir Çekme Yapılışı (ch-chain)

Amigurumi Zincir Çekme Nasıl Yapılır
1- Her bir zincir dikişi yapmak için, ipliği kancanın üzerinden arkadan öne doğru sarmanız gerekir. Bunu yapmak için işaret parmağınızı düz tutun ve bileğinizi kendinize doğru çevirin. Aynı zamanda ipliği kancanın önüne getirmek için diğer bileğinizi kendinizden uzağa doğru çevirin. Şimdi her iki bileğinizi orijinal konumlarına geri döndürün. İplik şimdi kancanın altına yakalanacaktır. Buna iplik bitti denir.
Amigurumi Zincir Çekme Kolay Anlatım
2- İpliği kancadaki ilmeğin içinden çekmek için, önce bileğinizi kendinize doğru bükün, böylece kanca aşağı bakar. Şimdi ipliği ilmeğin içinden çekin, ardından bileğinizi orijinal konumuna döndürün, böylece kanca tekrar size bakar. Şimdi bir zincir dikiş yaptınız.
Görsel: knitsimplemag.com
Amigurumi Zincir Çekme Resimli Anlatımlı
3- Kancadaki ilmeğin boyutunu, mil boyunca kolayca ve biraz gevşek bir şekilde kayacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. Büyütmek için, kancayı kullanarak ilmeği yukarı çekerken, fazladan ipliğin işaret parmağınızdan beslenmesine izin verin. Küçültmek için, ilmek doğru boyuta gelene kadar ipliği çekmek için işaret parmağınızı kullanın. Zincir dikişleri yapmaya devam edin, giderken kancadaki ilmiği ayarlayın, böylece tüm zincir dikişler aynı boyutta olur.
 

Amigurumi İlmek Kaydırma Yapılışı (sl-st-stitch)

Amigurumi İlmek Kaydırma Nasıl Yapılır

Kancayı 2. zincirin her iki halkasının altına kancadan geçirin. Kancanın üzerinden iplik geçirin ve zincir ilmeğini ve ardından kancadaki ilmiği tek bir hareketle çekin. Bir kayma dikişi tamamlandı.

 Amigurumi İlmek Kaydırma Kolay Anlatım

Geriye kalan her zincirde bir kayma dikişi yapmaya devam edin. Tek bir sıra kayma dikişinin ne kadar güzel bir büzme ipi ya da bağı yaptığını görün.

Görsel: knitsimplemag.com

Amigurumi Sık İğne Örme Yapılışı (sc-single-crochet)

Amigurumi Sık İğne Nasıl Yapılır

Amigurumi örgü yaparken en çok "Sık İğne" kullanılır. Tığ üzerine ip almadan ilmeği zincirin altına batırın. Sonra ipi alın ve iki zincir üzerine ip almadan tığ üzerindeki zincirin içinden çekerek çıkarın. Bir ilmek tığda dururken, ikinci ilmeği siz çıkaracaksınız. Görsel: amigurumiturkey.com

 

Amigurumi Tekli Trabzan Yapılışı (hdc-half single crochet)

 

Amigurumi Tekli Trabzan Yapılışı

Kancayı, kancadan 2. zincirin hem ön hem de arka halkalarının altına yerleştirin. (Aynı zamanda yardımcı olması için diğer baş parmağınızı da kullanabilirsiniz.) İpliği kancanın üzerinden arkadan öne doğru sarın (buna iplik denir), ardından kancayla yakalayın. Şimdi kancayı iki zincir dikiş halkasından geçirin. Artık kancada iki halka var.

Amigurumi Tekli Trabzan Yapılışı

İpliği kancanın üzerinden arkadan öne doğru sarın (iplik üzerinden), ardından kancadaki her iki ilmek boyunca ipliği çekin.

Görsel: knitsimplemag.com

Amigurumi Tekli Trabzan Nasıl Yapılır

Şimdi tek bir kroşe dikişi tamamladınız. Adım 1 ve 2'yi dokuz kez daha tekrarlamaya devam edin ve kancayı her bir zincir dikişine geçirin. Şimdi sıra boyunca tamamlanmış on tek kroşe dikişiniz var.

Amigurumi Tekli Trabzan Resimli Anlatım Yapılışı

Bir sonraki sıraya geçmek için, bir zincir dikişi yapın (bu, dönen zincirdir), ardından parçayı sağdan sola çevirin; bu adıma zincir ve dönüş denir. Bir zincir dikişin tek kroşe dikişin yüksekliğine eşit olduğunu ve her zaman parçayı sağdan sola çevireceğinizi unutmayın. Bir sonraki sıraya başlamak için, kancayı ilk ilmeğin hem ön hem de arka ilmeklerinin altına yerleştirin (bir dönen zincir dikişi atlayarak). On sıra tek tığ işi tamamlayana kadar adımları tekrarlamaya devam edin.

 

Amigurumi İkili Trabzan Yapılışı

Amigurumi İkili Trabzan Yapılışı

İpliği ve kroşe kancasını daha önce olduğu gibi tutun, ancak bu dikiş için temel zincirini kancadan 5. zincir dikişte tutun. Arkadan öne doğru kancanın üzerinden iplik. Kancayı, kancadan 4. zincir dikişinin hem ön hem de arka halkalarının altına yerleştirin.

Amigurumi Çift Kroşe Nasıl Yapılır Kancanın önünden ipliği geçirin ve ipliği yakalayın. Şimdi kancayı iki zincir dikiş halkasından geçirin. Artık kancada üç ilmek var.

Görsel: knitsimplemag.com

Amigurumi İkili Kroşe Yapılış Resimli Anlatım

Arkadan öne doğru kancanın üzerinden iplik yapın. Kancayı, kancadaki ilk iki ilmek içinden geçirin. Şimdi kancada kalan iki ilmeğiniz var. Arkadan öne doğru kancanın üzerinden iplik. Kancayı, kancadaki her iki ilmek boyunca çekin.

 

Amigurumi İkili Trabzan Kolay Resimli Anlatım

Şimdi bir çift kroşe dikişi tamamladınız. 1-3. Adımları dokuz kez daha tekrarlamaya devam edin. Şimdi sıra boyunca tamamlanmış on çift kroşe dikişiniz var. Bir sonraki sıraya geçmek için üç zincir dikiş yapın, ardından çevirin. Üç zincir dikişin çift kroşe yüksekliğine eşit olduğunu unutmayın. On sıra çift kroşe işlemini tamamlayana kadar bu adımları tekrarlamaya devam edin. Bağlayın.

 

Amigurumi Üçlü Trabzan Yapılışı Resimli Anlatım

Amigurumi Üçlü Trabzan Nasıl Yapılır

Temel zincirini 6. zincir dikişinde kancadan tutun. Kanca üzerinden iki kez iplik geçirin. Kancayı, kancadan 5. zincir dikişinin ön ve arka halkalarının altına yerleştirin. İpliği geçirin ve kancayı geçirin. Şimdi kancada dört halka var.

Amigurumi Üçlü Trabzan Kolay Yapılışı Kancanın üzerinden iplik geçirin ve kancadaki ilk iki ilmeği çekin. Artık kancada üç ilmek var. Kancanın üzerinden iplik geçirin ve kancadaki sonraki iki ilmeği çekin. Artık kancada iki halka var. Kancadaki her iki ilmeğin üzerinden iplik geçirin ve çekin.

Amigurumi Üçlü Trabzan Resimli Anlatım

Şimdi bir üçlü kroşe tamamladınız. Adım 1 ve 2'yi dokuz kez daha tekrarlamaya devam edin. Şimdi sıra boyunca tamamlanmış on üçlü kroşe dikişiniz var. Bir sonraki sıraya geçmek için dört zincir dikiş yapın ve çevirin. Dört zincir dikiş, üçlü kroşe yüksekliğine eşittir. On satırı tamamlayana kadar adımları tekrarlamaya devam edin. Bağlayın.

 

Amigurumi başlangıç yapmak isteyenler için hazırladığım "Resimli Amigurumi Örme Teknikleri" yazımın sonuna geldim. Resimli anlatım görsellerini sizler için internet sitelerinden toparladım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Son olarak abckadin Youtube kanalıma abone olmanızı rica ediyorum. Ayrıca amigurumi tekniği ile ilgili sorularınızı iletişim sayfasından bana iletebilirsiniz.


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın