Bayram Çikolatası ve Şekeri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan Bayramına sayılı saatler kala bayramlık şeker, çikolata ve lokum satışları adeta patladı. Peki bayram şekeri veya çikolatası alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Ramazan Bayramı bir anlamda çocuklar için şeker bayramı, büyükler için de oruç ibadetinin mükafatı demek. Her dini bayramda olduğu gibi bu bayramda da misafirlerimize şeker, çikolata ya da lokum ikram edeceğiz. Ancak bu ürünleri satın almadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli noktaları bilmeniz gerekiyor.

Merdiven altı dediğimiz hijyenik olmayan koşullarda üretilen, düşük kaliteli, bayat ikramlıklar insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu yüzden sütlü, fındıklı, fıstıklı ve krema dolgulu bayramlık şekerleme veya çikolata satın alırken son derece dikkatli olmalısınız.

Bayram Çikolatası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dini bayramlarda en çok ikramlık çikolatalar tüketiliyor. Bunları satın alırken bilindik çikolata markaları ürünlerini tercih etmeye özen gösterin. Adını ilk defa duyduğunuz üreticilerin çikolatalarını satın alırken bir kez daha düşünün ya da o markayı internet üzerinden araştırın. Çikolata alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şöyle;

  • Çikolata paketi tamamen kapalı olmalı (ambalajı hasar görmüş ya da yırtılmış ürünleri satın almayın)
  • Kaliteli çikolata parlak bir görüntüye sahip olup beyazlama olmamalıdır. Üzerinde beyaz renk oluşan çikolatalar sıcak ya da soğuk ortamda kalmış olabilir.
  • Çikolatayı buzdolabında değil 18 – 22 derece arasında saklamalısınız. Yani çikolatanın saklanması için en ideal sıcaklık oda sıcaklığıdır.

Bayram Şekeri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayramlık şekerlemeler en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Zira hem merdiven altı üretimi yoğunlukta hem de içerisine konulan katkı maddeleri sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit edebiliyor. Bayram şekeri alırken yine çikolatada olduğu gibi üreticinin markasına dikkat edin.

Bildiğiniz markaların ürünlerini satın almak en doğrusudur. Ürün etiketini dikkatle okumayı da ihmal etmeyin. Özellikle içeriğinde E441 (domuz yağı ve türevleri) ya da jelatin ile gelatin ibareleri bulunan ürünlere karşı dikkatli olmalısınız. Bu ürünler domuz ihtivası nedeniyle hem dinen sakıncalıdır hem de sağlığa ciddi zararlar verebilmektedir. Şekerleme alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar şöyle;

  • E120 Karmin boya maddesi içeren ürünleri satın almayın. Bu ürünler özellikle çocuk sağlığını tehdit etmektedir. Diğer yandan bu katkı maddesinin bir böcekten elde edildiği bilinmekte olup dinen sakıncalıdır.
  • Hayvani ve bitkisel yağlardan üretilen E471 ile E477 arasındaki Mono ve Digliserit katkı maddelerini içeren ürünlerden uzak durun. Eğer ürün içeriğinde bunlardan biri veya birden fazlası varsa mutlaka etikette belirtilmesi zorunludur. İçeriğinden emin olmadığınız şekerleri satın almayın.
  • Suni tatlandırıcılar kullanılarak şekerleme haline getirilen ürünlerden uzak durun. Bu ürünlerde E950 ile E954 arasındaki değerlerde Asesulfam, Aspartam ve Sakkarinler yer almaktadır. Bu katkılar gıda ve ilaç üretiminde tatlandırıcı olarak kullanılır. Son zamanlarda içeceklerde de kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bu katkı maddelerinin hayvanlarda kansere yol açtığı belirlenmiştir.

Kaynak: Abckadin.com / Sude Nimet Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın