Bacak Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarınız Yaz Tatiline Hazır mı?

Yaz günlerinin gelmesiyle deniz sezonu açıldı. Pek çoğumuz tatil planları yaparken güzelliğimizden ödün vermemek için cildimizi koruyacak çözüm yollarını araştırıyoruz. Yüz ve cilt bakımının yanında özellikle mayo ya da bikini giydiğimizde bacaklarımızın ortaya koyacağı görüntü de şüphesiz çok önemli. Peki bacaklarınız yaza hazır mı?

Eğer bacaklarınızda varis problemi varsa hemen bir doktora danışmanızı öneririz. Varisli damarlar bacaklarınızı çirkin gösterir, ağrı çekmenize neden olabilir ve cildin altında gizlenen ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilir.

Diğer yandan son zamanlarda kadınların bacaklarında görülen rahatsızlıklardan biri de “Venöz Reflü” olarak tabir edilen ve gittikçe yaygınlaşmaya başlayan “Bacak Reflüsü

Bacak Reflüsü Nasıl Oluşur?

Damarlarımız, sağlığımız için vazgeçilmez unsurlardır. Oksijenize olmuş kan ve zararlı maddeleri vücut hücrelerimizden uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca aşırı sıvı yüklenmesi ve hamilelik koşullarında ekstra kan ihtiyacı için depo işlevi görürler. Özellikle bacak damarları çok yönlü çalışır. Etkili bir şekilde kan akışını sağlamak için valf görevi gören kapakcıklar ise tek yönlüdür. Bu kan dolaşımının verimli olabilmesi için gereklidir ve kan pıhtılaşmasını engellemek için büyük öneme sahiptir. Damar kapakçıklarında herhangi bir hasar oluştuğunda kan artık etkili şekilde hareket etmez. Bu da etkilenen bölgelerde tıkanıklık, aşırı yüklenme ve ters akış gibi sorunlara neden olur.

Bundan en çok etkilenen bölgemiz ise bacaklarımızdır! Daha fazla kan toplanması ve yer çekimine direnirken aşırı yüklenme, damarların hasar görmesine yani kan dolaşımının yavaşlamasına sebebiyet verir. Bu durum ortaya bacak reflüsü ve varikoz damarlarının genişlemesi gibi rahatsızlıklar meydana getirir.

Bacak Reflüsü Belirtileri:

Bacak reflüsü hastalığı olan kişilerde cilt yüzeyinde görünür varikoz damarlarının artması, yorgunluk, ağrı, şişme, ayak ağrısı ve sinir ucu iltihaplanması (nöropatiler) gibi minimal belirtiler görülebilir.

Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer bacaklarınızda reflü hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız; mutlaka iyi bir kalp-damar doktoruna görünmelisiniz. Bacak reflüsü genellikle basit bir ultrason tekniği kullanılarak teşhis edilebiliyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bacak reflüsü tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Zamanla kötüye gitme eğilimi gösterdiği için rutin olarak takip edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Tedaviden önce hastalığa neden olan damarların belirlenmesi gerekmektedir. Yapılacak tetkiklere göre ilaç tedavisi, ameliyat ya da varis çorabı kullanılır. Yüzeysel damarlarda oluşan sorunların tedavisinde lazer yöntemi veya radyofrekans kullanılarak tedavi yoluna gidilebilmektedir. Bu şekilde yapılacak tedaviler ile bacak reflüsü şikayetlerinden ağrısız ve kalıcı olarak kurtulmak mümkün.

Yaz tatilinizin sorunsuz, rahat, sağlıklı ve güzel bacaklarla geçmesini istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden bacaklarınızda varis, damar reflüsü gibi herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuza gidin.

Unutmayın! Düzenli sağlık kontrolleri hem sağlığınızı korumak hem de olası rahatsızlıkların önüne geçmek için son derece önemlidir. Şimdi size soruyoruz; Bacaklarınız yaza hazır mı?

Referans Kaynak: Thomas P. Barnett, M.D., F.A.C.S. (Are Your Legs Ready For Summer?)

 

Düşüncelerinizi Yazın