Ayak Kurumasını Gidermek için Evde Yoğurt ve Sirke Tedavisi

Ayaklarınızdaki kuruluğu gidermek için evde uygulayabileceğiniz yoğurt ve sirke tedavileri sayesinde birkaç gün sonra ayaklarınızın daha yumuşak hale geldiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kötü koku gibi enfeksiyonlardan da kurtulabileceksiniz.

Bazı ayakkabıları giymek ve sürekli sürtünme her hareket ettiğinizde ayaklarınızda acı hissetmenize neden olur. Bunlar ayak tabanında, topuklarında ve ayak parmaklarında oluşan çirkin nasırların oluşumuna neden olan temel sebepler arasındadır. Nasır, ölü hücrelerin birikimi ve nem eksikliğinden dolayı cildin kuruyarak değişmesidir. Nasır oluşumu vücudun ayak bölgesindeki bakım eksikliğinden kaynaklanır. Çok önemli olmasına rağmen, birçok insan ayak bakımına özen göstermez.

Ayaklarda oluşan bu sorunlar ağrılı olma eğiliminde olup bazı enfeksiyon risklerini de beraberinde getirirler. Bu oldukça önemli bir konudur ve tedavisi de en az kendisi kadar önemlidir. Kuru ayakların tedavisi için doğal yöntemler kullanmak en iyisidir.

Yazımızda, nasır ve ayak mantarlarına karşı korunurken ayaklarımızdaki kurumanın iyileşmesini hızlandıracak mükemmel bir yoğurt ve sirke karışımı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yoğurt ve Sirke ile Nasır Tedavisi

Nasılardan kurtulmak için birçok profesyonel ve geleneksel tedavi mevcut olsa da, bu tarif ayakların görünümünü iyileştiren doğal içerikleri ile ön plana çıkmaktadır. Her iki bileşiğin doğal asitleri, sert cildi yumuşatırken aynı zamanda cilt tarafından emilebilen ve doğal PH’ı düzenleyen nemlendirici maddeler içerir.

Buna ek olarak, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Bundan sonra ağrı ve ağırlık hissini yatıştırarak kas iltihaplarının iyileşmesini sağlarlar.

Yoğurdun Ayaklar için Faydaları

Ayaklar için yoğurdun en büyük faydası laktik asitin yüksek konsantrasyonudur. Bu bileşik cildin doğal PH dengesini düzenler. Mantar gelişimini engeller ve aynı zamanda ölü hücrelerin yok edilmesini kolay hale getirir.

Ayrıca önemli miktarda vitamin, mineral ve diğer nemlendirici maddeler içerir. Bunların emili sırasında iyileşme süreci hızlanırken deri de yumuşama meydana gelir. Ayrıca birkaç gün içinde ayak görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan özellikler, antioksidanlar ve yumuşatıcı maddeler de yoğurtta bulunur.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi ayakların tedavisinde en çok kullanılan ürünlerden biridir. İçeriğindeki asetik asit sayesinde nasırları yumuşatır ve ayak mantarı gelişimini engeller. Bileşikleri cilde kolayca nüfuz eder, yüzeyinde biriken kirleri giderir ve nem oranını korumak için PH düzeyini dengeler.

Ayrıca bazı enfeksiyonlara ve hoş olmayan kokuların varlığına neden olan mikroplara karşı koruyucu bir etki oluşturur. Buna ek olarak antibiyotik gücü sayesinde çatlak ve cilt lezyonları için etkili bir çözüm sunar.

Ayak Tedavisi için Yoğurt ve Sirke Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Ayak kurumasını gidermek için hazırlayacağımız yoğurt ve sirke karışımında kullanılacak bileşenlerin yüzde 100 organik olması gerekir. Meyveli yoğurt ve rafine sirke, organik ürünlerle aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle ürünleri satın alırken, organik ve en iyi kalitede olduklarından emin olmalısınız. Bu sizin en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Malzemeler

– Yarım su bardağı ev yapımı doğal yoğurt
– Çeyrek su bardağı organik elma sirkesi

Hazırlanışı

Yoğurt ve sirkeyi bir kase içerisine koyarak, jöle kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.

Nasıl Kullanılır?

Geceleri yatmadan önce ayaklarınızı sabun veya sıvı temizleme maddesi kullanmadan sadece su ile iyice temizleyin. Ardından karışımı ayaklarınıza sürün. Özellikle nasırlı bölgelere sürdüğünüzden emin olun. 30 dakika bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı 20 dakika ılık suda bekletin. Ardından, tedavinin etkisini tamamlamak için ayaklarınızı bir pomza taşı (topuk taşı) ile ovun. Tüm işlemleri bitirdikten sonra ayağınızı havlu ile kurulamadan kendi haline kurumaya bırakın.  Bu işlemleri ayaklarınız daha iyi görünene kadar her gün tekrarlayın.

Ayaklarınızdaki kuruluktan, nasır ya da mantar oluşumlarından kurtulmak istiyorsanız, yazımızda bahsettiğimiz tarifi ayaklarınızdaki iyileşmeyi fark edene kadar her gün uygulayın.

Düşüncelerinizi Yazın