Doğal Adet Geciktirici Yiyecekler
Adet Geciktirici Doğal Gıdalar

Adet Geciktirici Doğal Gıdalar

Adet kanaması (Regl dönemi) her kadının hayatının önemli bir parçasıdır. Adet dönemi genel olarak 22, 28 ve 30 günlük periyotlar halinde yaklaşık 50 yaşına kadar devam eder. Kadınlar bu döngüyü yaşamak zorunda olsalar da denize girmek, tatile çıkmak ya da eşiyle özel vakit geçirmek istedikleri zamanlarda adet olmak istemeyebilirler.

Adet dönemini ertelemek istediğinizde eczanelerde satılan adet geciktirici hapları kullanmak iyi bir seçenek değildir. Bu haplar sürekli kullanılması durumunda hormonal dengesizlikler başta olmak üzere adet düzensizliği gibi farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Sizlere faydalı olması açısından bu yazımızda adet geciktiren gıdalar hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Doğal Adet Geciktirici Gıdalar

Doğal adet geciktirici gıdalar tüketerek adet olmadan (adet gününü erteleyerek) özel günlerinizi rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz. İşte doğal adet geciktiriciler:

Elma Sirkesi

Katkısız olan ev yapımı doğal sirke adet döneminizi ertelemeye yardımcı olacaktır. Bunun için bir bardak suya 3 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Yaklaşık 1 hafta boyunca günde üç kez için. Bu karışım adet döneminizi bir hafta erteleyebilir. Acil ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanmak için evinizde mutlaka elma sirkesi bulundurun. (Okuyun: Elma Sirkesinin Faydaları)

Mercimek

İçeriğinde bulunan bazı faydalı maddelerden dolayı adet dönemlerini ertelemek için tüketebileceğiniz harika bir gıdadır. Mercimek çorbasını adet döneminden bir hafta önce her sabah boş mideyle tüketin. Bu regl tarihinin yaklaşık 1 hafta ertelenmesini sağlayabilir.

Salatalık

Bu tür sebzelerin adet geciktirici olduğu söylenir. Vücudu ferahlatan sebze olarak da bilinen salatalık soğuk tüketildiğinde adet tarihinin ertelenmesini sağlayabilir. Salatalığı adet gününden önceki bir hafta boyunca düzenli olarak tüketmelisiniz.

Karpuz

Tıpkı salatalık gibi karpuzun da vücudu ferahlatıcı etkisi vardır. Bu da bazen adet dönemlerinin ertelenmesine yardımcı olabilir. Aşırı vücut ısısı erken adet görmeye sebep olabilir. Soğuk karpuz tüketerek adet gününü 3 ila 7 gün arasında erteleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak karpuz, cinsel performansı artıran yiyecekler arasındadır.

Toz Tarçın

Kokusu ve lezzeti ile çoğumuzun vazgeçemediği Tarçın’ın faydaları saymakla bitmez. Onlar arasında adet geciktirme özelliği de yer alıyor. Bir tatlı kaşığı toz tarçını, bir kase yoğurtla karıştırıp tükettiğinizde adet tarihini kolayca erteleyebilirsiniz.

Civanperçemi Çayı

Son günlerde tüketimi bir hayli artan ve aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen Civanperçemi, çay olarak demlenip içildiğinde adet geciktirme etkisi yaratıyor.

Maydanoz Çayı

Sindirim sistemine faydalı olduğu bilinen maydanozu haşlayın. Bir kase içerisinde ezin ve sıcak suda demleyin. Tadı hoşunuza gitmediyse içerisine bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Maydanoz çayını adet döngüsünden 1 hafta önce içmeye başlayın.

Önemli Uyarı: Eğer gerçekten adet geciktirme ihtiyacınız varsa kesinlikle ilaç kullanmamanızı öneririz. Zira adet geciktirici haplar yan etkilerinden dolayı zamanla çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yazımızdaki adet geciktiren doğal gıdaları kullanmanızı öneririz.

Düşüncelerinizi Yazın