Nakit İhtiyaçları için Acil Durum Fonu Hazırlama

Acil Durum Fonu Nasıl Hazırlanır?

Hiç beklenmedik bir anda işten ayrıldınız, evinizi satmak zorunda kaldınız ya da nakit paraya sıkıştınız. Peki acil durumlar için birikim yaptınız mı? Hemen telaş etmeyin. Sizlere bu yazımızda bu gibi zamanlarda ihtiyaçlarınızı giderecek acil durum fonu hazırlama hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Acil Durum Fonu Nedir?

Ani gelişen durumlarda ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için hazırladığımız parasal birikime, acil durum fonu deniyor. Örneğin beklemediğiniz bir anda işten çıkarıldınız, sağlığınız bozuldu ya da parasız bir zamanda çamaşır makinesi bozuldu. İşte tam da bu noktada acil durum fonu devreye giriyor. Kendinizi güvende hissedeceğiniz miktarda (genellikle ev giderinin 3 ayı kadar) kenara para ayırmalısınız. Aylık 1000 TL gideriniz varsa en az 3000 TL birikiminiz olmalı. Bu miktar birkaç ay ayaklarınızın üzerinde durmak için yeterli olacaktır.

Diğer yandan bu para nakit olarak kolay erişebileceğiniz bir yerde olmalı. Eğer bankaya yatıracaksanız, fon hesabını ayrı açtırmalı ve kesinlikle size maliyeti olmamalıdır.

Eğer paranızın bir miktarını ayıramıyorsanız ya da ayırdınız parayı harcamak gibi bir alışkanlığınız varsa; mutlaka acil durumlar için bir sigorta yaptırmalısınız. Acil durumlarda yapmak isteyeceğiniz son şey kredi kartı ya da banka kredisi kullanmaktır.

Şimdi gelin acil durum fonu hazırlarken neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

1- Aylık Masraflarınızı Listeleyin

Çoğu finansal danışman, acil durum fonu hazırlarken 3 ila 6 ay arasındaki yaşamsal masrafların bir kenara konmasının ideal olduğunu kabul ediyor. Fon oluştururken düşünmeniz gereken ilk adım budur. Ne kadar para ayırmanız gerektiğini belirlerken, sabit ve değişken masraflarınızı da dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Göz önünde bulundurmanız gereken sabit ve değişken giderler listesini kategoriler halinde sizler için oluşturduk.

Konut Giderleri: Kira bedelleri veya ipotek
Sigorta: Hayat sigortası, kira sigortası, konut sigortası
Vergiler: Gelir vergisi, stopaj ya da özel tüketim vergileri
Borç Ödemeleri: Kredi kartı borcu, öğrenim kredisi, araba kredisi
Sağlık Hizmetleri: Özel Hastane masrafları, devlet hastanesine veya ilaç için ödenecek ücretler
Çocuk Bakımı: Çocuğunuz varsa günlük ya da aylık çocuk bakım masrafları
Kişisel Giderler: Bakkal, market veya pazar alışverişi, kişisel eşyalar
Ulaşım Giderleri: Benzin, taksi veya toplu taşıma masrafları

Bu listede bulunan giderlerden ne kadar harcama yapacağınızı aylık olarak hesapladıktan sonra, acil durum fonuna ne kadar para ayırabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Evliyseniz, bu masrafları hem kendiniz hem de eşinizi de dahil ederek hesaplayın. Bu sayede acil durumlarda ne kadar fona ihtiyacınız olacağını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

2- Hemen Para Biriktirmeye Başlayın

Henüz bir acil durum fonu hazırlamadıysanız ya da paradan tasarruf etmekte zorluk çekiyorsanız küçük birikimlerle başlayın. Aylık giderinizi biriktirmek biraz zaman alabilir, ancak önceliklerinizi küçük ve yönetilebilir olacak şekilde ayarlarsanız, para biriktirmek sizin için daha kolay olacaktır.

Acil durumu fonu hazırlamaya başlamak için en iyi yol bankadır. Halihazırda bir banka hesabınız yoksa hemen açtırın ve bir an evvel tasarruf etmeye başlayın. Bir sonraki adım ise bu hesaba düzenli para yatırma alışkanlığı kazanmaktır. Haftalık, 2 haftalık ya da aylık bir zaman çizelgesi oluşturun ve buna sadık kalın. Otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz.

Giderlerinizden tasarruf etmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, az bir miktarla başlayın. Örneğin ilk etapta 50 TL ile başlarsınız. Burada önemli olan birikimlerinizi kenara koymaya başlamak ve onu alışkanlık haline getirmektir. Birkaç hafta sonra 50 TL’nin farkına bile varmazsınız. Böylece bir ya da iki ay sonra hesabınızda 100 ya da 200 TL biriktiğini anlarsınız. O paranın banka hesabınızda olduğuna alışmaya başladığınızda ister istemez daha fazlasını biriktirmek için can atacaksınız.

3- Birikimli Mevduat (Tasarruf) Hesabı Açın

Acil fonunuza istediğiniz zaman kolayca erişmek istiyorsanız; kullanımı basit ve genellikle maliyeti olmayan bir birikimli mevduat yani tasarruf hesabı açabilirsiniz. Bu sayede hem tasarruf alışkanlığını geliştirebilir hem de acil durumlarda nakit ihtiyaçlarınızı kimseye muhtaç olmadan karşılayabilirsiniz.

Bu üç adımı izleyerek, beklenmedik maddi ihtiyaçlara neden olan herhangi bir duruma karşı her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.

Referans Kaynak: Jeremy Vohwinkle (How to Prepare Your Emergency Fund)

Düşüncelerinizi Yazın