7 Adımda Başarılı Yönetici Nasıl Olunur?

Başarılı yönetici olmak, sorunların değil çözümlerin parçası olmayı gerektirir. İyi yöneticiler sadece lider olarak görünmekle kalmaz, aynı zamanda adil ve cana yakın davranışlar sergiler.

Birçok yöneticinin görevi verilen işlerle sınırlıdır. Ancak yaptığı işlerde başarılı olurken izlediği yol ve çalışma zamanları da önemlidir. Sadece bir gecede tüm işleri yaparak başarı elde edemeyeceklerini bilirler. Peki başarılı yönetici olmak için ne yapmalı?

Öncelikle dürüst olalım. Şirketiniz için etkili, ilham verici ve saygın bir lider olmak kolay değildir. İyi haber, kariyer hayatınızda sizi başarıya ulaştıracak uygulanabilir liderlik ipuçlarını abckadin.com ‘un bu yazısında bulabilirsiniz.

Başarılı Yönetici Olmanın İpuçları

Başarılı bir yönetici nasıl olunur? sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu ipuçlarından bazıları basit olduğu gibi diğerleri belki de daha önce hiç düşünmediğiniz şeyler.

Başarılı Yönetici Özellikleri

1- Akıllıca Çalışacak İş Arkadaşları Seçin

Etkili yönetimin anahtarı, çalışmalarınızı akıllı insanlara devretmektir. Sorumluluklarınızı ve görevlerinizi ekip çalışanlarına atamanız gerekir. Çoğu işveren, çalışanlarının yaptıkları en küçük şeyleri bile kontrol etmek zorunda hissetmektedir. Ancak bu durum sanılanın aksine bir felakete dönüşebilir.

İşlerinizden bazılarını çalışanlarınıza devrettiğinizde, kendi başınıza yaptığınız işten daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca çalışanların yeteneklerini, liderlik becerilerini ve güvenini de geliştirmeye yardımcı olursunuz.

2- Hedef Belirleyin

Her çalışanın yerine getirmesi gereken görevler vardır. Bu nedenle çalışanların ulaşacağı hedefleri belirlemek yöneticinin işidir. Bu hedefler sadece çalışanlara yeni bir amaç ve yön kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm çalışanların motivasyonunu yükselterek daha büyük hedeflere ilerlemelerini sağlar. O halde ölçülebilir hedefleri düzenleyip, çalışanların ve kendinizin başarılarına yönelik ilerlemeyi düzenli olarak takip edin.

3- İletişim Önemlidir

Çoğu yönetici iletişimin önemini anlamak istemiyor. İletişim kopuklukları bir şirketin büyümesine olumsuz etki eden en büyük etkendir. Bazı durumlarda yöneticiler, üst düzey yönetici ile patron arasındaki bağlantıyı sağlamak için hizmet etmek zorundadır. İster iş ile ilgili olsun isterse gayri resmi iletişim olsun, iyi bir yönetici olmak istiyorsanız daima çalışanlarınız ile iletişim halinde olmalısınız. Çalışanların işlerini verimli ve zamanında yapabilmeleri için gerekli olan bilgileri onlara sağlamalı ve hatta bazı zamanlarda onlarla iş hakkında veya kendi hayatlarıyla ilgili konuşarak aranızdaki arkadaşlık bağını güçlendirmelisiniz.

4- Çalışanlarınıza Zaman Ayırın

Yönetim esas olarak insanları işe alıştırmakla ilgilidir. Bir çalışan sizinle görüşmek istediğinde, onunla görüşmek için gereken zamanı ayırmalısınız. Çalışmalarınızı bir an için beklemeye alıp sizin yardımınıza ihtiyaç duyan astınıza (çalışana) odaklanmanız yeterlidir.

5- Başarıları Görmezden Gelmeyin

Her çalışan başarılarının karşılığında takdir edilmeyi bekler. Çabaları için takımınızı ya da çalışanınızı takdir ettiğinizde, daha mutlu olacaklardır. Bununla birlikte, az sayıda patron çalışanlarını takdir ediyor ve başarıları görmezden gelmeden onları ödüllendirmek için farklı şeyler yapıyor.

İyi bir yönetici olmak için öncelikle çalışanların başarılarını takdir etmelisiniz. Çünkü iş tatmini açısından övgü ve ilham vermek çalışma hayatında çok önemlidir. Başkalarında görmek istediğiniz değişimi öncelikle kendinizde yapmalısınız. Mesela; çalışanlarınızın size nasıl davranmasını istiyorsanız onlara da aynı şekilde davranmalısınız. Bununla birlikte, rolünüzün ve konumunuzun diğer çalışanlardan farklı olduğunu bu süreç içerisinde unutmayın.

6- Kalıcı Çözümler Üretin

Başarılı bir yönetici olmak için öncelikle sorunlar karşısında etkili çözümler sunmalısınız. Sorun ne kadar büyük olursa olsun, her zaman bir çözüm vardır. Hızlı çözümler işlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlarken, uzun soluklu çözüm yolları ise üretkenliğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle problemlere çözüm üretmek için sektörünüzün inceliklerini ve yaptığınız iş ile ilgili bilgileri araştırmalısınız. Kısaca, iyi bir yönetici, sorunları sadece yüzeysel olarak düzeltmek yerine, problemin köküne inerek kalıcı çözümler üretmeyi tercih edenlerdir.

7- Suçlamayı Bırakın

Ortaya çıkan her sorunun ardında mutlaka birisinin hatası vardır. Bu hatadan dolayı tüm parmaklar sana doğrultulmuş olabilir. Kaçmak yerine ya da başkalarını suçlamak yerine öncelikle hatayı kendinde aramalısın. İşlerini eksiksiz veya hatasız yapan yıldız bir ekibin olmayabilir ancak bu çalışma vasatlığına razı olmak anlamına gelmez. Çalışanlara ilham vermek için tüm beklentileri aşacak güçte olmalısınız. Bu sayede verilen işleri yapamayan ya da hataya neden olan insanların karşısında daha dirençli olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir kişinin başarısız olması veya kendi başınıza liderlik etmemeniz için ekipteki herkesi suçlamaya devam edemezsiniz.

Bonus: İnsanların Güçlü Yönlerini Geliştirin

Birçok yönetici, çalışanların zayıf yönlerini keşfeder ve onları nasıl iyileştirecekleri hakkında konuşurlar. Çalışanlarınızın gücünü temsil eden temel alanlara özel dikkat göstererek onlara zaman ayırmalısınız. Bu hem onları çalışmaya teşvik edecek hem de başarılı bir yönetici olmak için yaptığınız tüm yatırımları en büyük getirisi ile geri alacaksınız.

Sonuç:

Herhangi bir şirkette veya pozisyonda başarılı bir yönetici olmak bazen meydan okuma anlamına gelebilir. Ancak başarınızın çalışanlarınızın başarısına doğrudan bağlı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Eğer mutlu çalışanlara sahip olmak istiyorsanız onlara saygı gösterin, daha fazla üretkenlik için yardım edin ve iş verimliliğinin yüksek olması için çalışanları motive etmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın